FITO-INFO: Slovenski informacijski sistem za varstvo rastlin
FITO-INFO: Slovenski informacijski sistem za varstvo rastlin
FITO-INFO

JEČMENOVA MREŽASTA PEGAVOST - PYRENOPHORA TERES  DRECHSLER

Gostiteljske rastline

V naravi okužuje samo rastlinske vrste iz rodu Hordeum.

Bolezenska znamenja

Gliva lahko okužuje liste, stebla in zrnje. Največ škode povzroči na starejših listih.

 

Poznamo dva tipa bolezenskih znakov, navadne pege in mrežaste pege. Zaradi tega glivo pozročiteljico razvrščamo v dve formi (maculata in teres).

  • Prvi simptomi v obliki manjših temnorjavih podolgovatih ali eliptičnih peg se najprej pojavijo na vzniklih rastlinicah. Navadno najdemo pege v bližini konic listov. Pege so lahko posamezne, bolj pogosto pa se združujejo med seboj. Na pegah se oblikujejo vzdolžne in prečne temne črte, kar jim da mrežast videz. Na površini peg se oblikujejo večcelični nespolni trosi (konidiji), ki širijo okužbo. Med klasenjem gliva dospe na plevice. Okužene plevice ne morejo opravljati svoje naloge, zrna se slabo polnijo in so zgrbančena. Na bazah zrn lahko opazimo nejasne rjave pegice.

  • Če je ječmen okužen z drugo formo glive, se na listih in listnih nožnicah pojavijo temnorjave eliptične ali vretenaste pege (velikosti 3x6 mm) obkrožene s klorotičnim robom različne širine. Pri nekaterih sortah je ta klorotičen prstan lahko zelo ozek ali pa ga sploh ni. V teh primerih lahko bolezenske znake pomešamo s tistimi, ki jih povzroča gliva Cochliobolus sativus (žitna helmintosporiozna pegavost). Slednje doslej v Sloveniji še nismo zanesljivo ugotovili.

Razvojni krog

Gliva prezimi v obliki micelija na zrnju, ostankih okuženih rastlin ali kot spolno trosišče (psevdotecij) v okuženih ostankih ječmena. Med hladnim (10 - 15 °C) in vlažnim vremenom se na okuženih ostankih oblikujejo spore; dozdaj še ni znano ali so za primarno okužbo pomembnejše spolne spore (askospore) ali nespolne (konidiji). Z vetrom le-te dospejo na zdrave rastline. Na obolelih rastlinah se oblikujejo novi večcelični konidiji, ki izvršijo sekundarne okužbe. Med klasenjem gliva prispe tudi na plevice. Za sporulacijo je pomembna visoka zračna vlaga (blizu 100 %). Širjenje bolezni pospešuje hladno in vlažno vreme.

Varstvo

  • razkuževanje semena

  • kolobar; setev odpornih sort

  • uporaba foliarnih fungicidov

  • povečana vrstna in medvrstna setvena razdalja.

Besedilo: Franci Celar

New Page 1
FITO-INFO: Slovenski informacijski sistem za zdravstveno varstvo ratlin